Archiwa tagu: spadek

Prawo spadkowe - zmiany w ustawie

Jak zmieniło się prawo spadkowe w zakresie dotyczącym przyjmowania spadku?

Ustawą z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 539), która wejdzie w życie 18 października 2015 roku, wprowadzono zmiany w zakresie prawa spadkowego. Dotychczas, jeżeli spadkobierca nie złożył oświadczenia co do sposobu nabycia spadku, nabywał ten spadek wprost, co oznaczało, że nabywał zarówno majątek spadkobiercy, jak i jego długi.

Czytaj dalej

Czym jest spadek – regulacje określone w prawie spadkowym

Czym jest spadek, jak definiuje go prawo? Spadek stanowi ogół cywilnych majątkowych praw i obowiązków zmarłego (art. 922 § 1 k.c.). Jak wskazuje artykuł 922 PS gwarantuje nie tylko dobra wynikające z majątku ale także obowiązki; określa co zaliczamy do spadku, a czego nie.

Warto zwrócić uwagę na to czego nie zaliczamy do spadku, a są to prawa majątkowe i obowiązki wynikające z przepisów należących do innych działów prawa (prawa administracyjnego, prawa finansowego). Wobec czego nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Czytaj dalej