Planowanie spadkowe

Dzień dobry. 

Przeszukując wczoraj internet na stronie http://www.prawospadkowe.info znalazłem ten adres e-mail. Chciałbym skorzystać z porady prawnej, którą Państwo oferujecie. Moja ciocia ma pewien problem i nie wie jak sobie z nim poradzić. Kilkanaście lat temu wyszła za mąż za wdowca z dwójką dzieci. Po ślubie jej tata przepisał na nią plac i wszystkie nieruchomości (dom, budynki gospodarcze) znajdujące się na nim. Mieszka tam do dzisiaj ze swoim mężem, którym się opiekuje ponieważ ma on niedowład połowy ciała. Tutaj zaczyna się jej problem. Ciocia nie chce, aby po jej śmierci prawo do spadku miały dzieci jej męża. Co ma zrobić w takiej sytuacji?
Za każdą otrzymaną radę dziękuje.

Z poważaniem,
Dominik

Porada prawna specjalisty prawa spadkowe

W pytaniu nie wskazano w jaki sposób przekazana została nieruchomość na rzecz cioci, a jest to istotne z punktu widzenia ustalenia do jakiego majątku weszła nieruchomość. Przedmiot nabywany bowiem w trakcie trwającej małżeńskiej wspólności majątkowej nie wchodzi do majątku wspólnego małżonków jedynie w razie, gdy został nabyty drodze darowizny lub spadkobrania, jeśli darczyńca lub spadkodawca nie postanowił inaczej.

W pytaniu nie wskazano również kręgu ewentualnych spadkobierców cioci, co jest istotne z punktu widzenia ustalenia, kto nabędzie nieruchomość w razie śmierci cioci. W razie bowiem śmierci jednego z małżonków, majątek spadkowy przypada pozostałemu przy życiu małżonkowi oraz dzieciom zmarłego małżonka w stosownych częściach. Jeśli małżonkowie nie mają wspólnych dzieci spadek po zmarłym małżonku nabywają małżonek i rodzice zmarłego małżonka (,a jeśli rodzice nie żyją – ich zstępni, czyli rodzeństwo zmarłego małżonka lub dzieci zmarłego rodzeństwa, jeśli rodzeństwo nie żyje).

Jeśli zatem tylko i wyłącznie na ciocię „przepisano nieruchomość” to dzieci jej męża nie będą miały prawa do tej nieruchomości w razie śmierci męża cioci.

Jednak jeśli tata cioci „przepisał” nieruchomość na nią i jej męża, bądź też jeśli ciocia umrze przed mężem, dzieci jego, będą miały prawo do majątku po śmierci męża.

Należy zatem dokładnie sprawdzić kto jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości, jeśli zaś wyłącznym właścicielem jest ciocia, w takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem będzie sporządzenie przez nią testamentu. Jednak należy liczyć się z możliwością dochodzenia przez spadkobierców ustawowych zachowku. Jeśli ciocia nie jest jedynym właścicielem nieruchomości, jest wiele rozwiązań, które mogą mieć zastosowanie w przedstawionej sytuacji, jednak ich wskazywania możliwe jest tylko i wyłącznie w oparciu o szczegółowe informacje, których w pytaniu nie podano.

Izabela Rusinowska, radca prawny

Masz pytania?

[contact_form lang=pl]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × five =

*