Odwrócona hipoteka

Wielu tych, którzy liczą na pieniądze ze spadku po babci, dziadku, rodzicach czy innych członkach rodziny mogą się zdziwić!

Na rynku królują produkty, które zachęcają do pobierania dodatkowej emerytury z tytułu odwróconej hipoteki. Rynek emerytur się trzęsie, nikt nie ma pewności jaką będzie miał emeryturę po latach ciężkiej pracy. Liczba zdesperowanych ludzi, który przez lata pracowali na swoje 1500 zł netto szuka sposobu na uregulowanie bieżących rachunków, których wysokość często daleko wykracza poza ich emerytalny przychód.

Firmy komercyjne w przeważającej większości banki znalazły na to sposób. Od kilku miesięcy na rynku finansowym króluje produkt pod nazwą odwrócona hipoteka, który okazuje się wsparcie dla zdesperowanych osób starszych.

Czym jest odwrócona hipoteka?

Reverse mortgage, czyli odwrócony kredyt hipoteczny lub „odwrócona hipoteka”. To produkt finansowy, który przeznaczony jest dla osób starszych jak również dorosłych bez względu na wiek. Banki i firmy finansowe adresują go do osób powyżej 62 roku, tych które są właścicielami nieruchomości. Produkt to sposób na finansowanie jesieni życia, gwarantujący dostęp do środków na emeryturze, większych pieniędzy niż te które oferuje budżet państwa.

Odwróconą hipoteką szczególnie zainteresowane są osoby niezamożne, które poszukują dodatkowego źródła dochodu. Jest to lustrzane odbicie standardowego kredytu hipotecznego.

Dzięki produktowi finansowemu odwróconej hipoteki można w łatwy sposób odzyskać pieniądze przez lata inwestowane w nieruchomość. Przełamanie stereotypów pozwala potraktować nieruchomość jako lokatę pieniędzy i wieść na starość szczęśliwe i dostatnie życie. Każdy właściciel ma prawo zrobić z nieruchomością co tylko chce. Hipoteka odwrócona to produkt skierowany zarówno do osób samotnych jak i małżeństw.

Wysokość odwróconego kapitału hipotecznego

Zależy od kilku ważnych czynników:

  • wartości nieruchomości,
  • płci,
  • wieku kredytobiorcy,
  • wybranej formy wypłaty należności.

Odwrócona hipoteka to źródło pieniędzy na starość. Właściciele mogą uwalniać środki w ramach posiadanej nieruchomości korzystając z finansowania zapewnionego przez instytucję finansową. Instytucja finansująca nie może kredytobiorcy nakazać na co ma wydać otrzymane pieniądze. Pozyskane środki można wydatkować w dowolny sposób: na życie, spłatę zobowiązań kredytów i kart czy podróże.

Pieniądze otrzymane w wyniku zaciągnięcia odwróconego kredytu hipotecznego można otrzymać jednorazowo, w ratach bądź w formie linii kredytowej w zamian za tytuł prawny do lokalu. Uzyskane w ten sposób finansowanie gwarantuje dopływ potrzebnej gotówki, poczucie bezpieczeństwa i komfort życia.

Nie ma ryzyka, że bank czy instytucja zażąda eksmisji. Osoby korzystające z odwróconej hipoteki muszą zamieszkiwać lokal gdyż pozostają jego właścicielami do dnia śmierci. Istnieje zobowiązanie do dbania o nieruchomość, której stan nie może pogorszyć się podczas trwania umowy, nieruchomość nie może stracić na wartości w wyniku działań jego mieszkańców. Kredytobiorca jako, że przez cały czas trwania umowy pozostaje jedynym właścicielem nieruchomości zobowiązany jest także do od niej podatków.

Prawo spadkowe a odwrócona hipoteka

Po śmierci właścicieli/właściciela spadkobiercy mogą zachować pełne prawo do lokalu – nieruchomości pod warunkiem, że spłacą zaciągnięty kredyt. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spadek to nie tylko korzyści finansowe to również zobowiązania powstałe za życia. Jeśli natomiast spadkobiercy nie podejmą zobowiązań część nieruchomości “nadwyżka” zostanie zwrócona spadkobiercom.

Wysokość odwróconej hipoteki

Nigdy nie przekracza wartości mieszkania – nieruchomości, jeśli tak się stanie to wyłącznie na własne ryzyko instytucji, która udzieliła kredytu hipotecznego. Wysokość kredytu z reguły wynosi połowę wartości nieruchomości.

Odwrócona hipoteka nie wymaga zdolności kredytowej gdyż nie wymaga spłat rat. Pieniądze uzyskane z tego produktu finansowego są wolne od podatku i w większości krajów nie wpływają na wysokość pomocy, którą osoba starsza może uzyskać od instytucji państwowych w ramach pomocy socjalnej.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: redakcja@prawospadkowe.info

Masz pytania?

[contact_form lang=pl]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 2 =

*